Czym są kosmetyki mineralne?
Eko, bio, naturalne, ekologiczne, organiczne? A może mineralne? Naprawdę ciężko jest dziś sklasyfikować z jakim kosmetykiem mamy do czynienia. W dalszej części postaram się to wyjaśnić.
 
 
Kosmetyki naturalne to te, które zawierają minimum 95proc. składników pochodzenia naturalnego i minimum 50 proc. składników z upraw ekologicznych. Oznacza to, że tylko 5 proc. składu stanowią substancje syntetyczne (zazwyczaj są one stosowane w celu uzyskania trwałego produktu odpowiedniej jakości).
 
 
Kosmetyki organiczne składają się aż w 95 proc. z substancji pochodzących z upraw ekologicznych (składniki otrzymuje się przy użyciu metod fizycznych np. tłoczenia na zimno, naturalnej hydrolizy).
 
Czym są zatem kosmetyki mineralne?
 
 
Kosmetyki mineralne są "wynalazkiem", który przyszedł do nas z USA. To oczyszczone i starannie zmielone minerały znajdujące się w ziemi, do których dodaje się pigmenty w celu uzyskania różnych kolorów. Początkowo stosowano je do makijażu delikatnej i wrażliwej skóry np. po zabiegach kosmetycznych i dermatologicznych. Z biegiem czasu stawały się coraz bardziej popularne.
 
                                          Kosmetyki naturalne

 

Prawdziwe kosmetyki mineralne nie zawierają substancji konserwujących, sztucznych wypełniaczy, barwników, środków chemicznych oraz innych substancji wpływających negatywnie na skórę. Jednak w ich składzie znajdują się często substancje syntetyczne, które nie mają swoich odpowiedników w naturze (poprawiają właściwości aplikacyjne lub pielęgnacyjne kosmetyków) oraz substancje syntetyzowane, które są niemal identyczne z naturalnymi (są bezpieczniejsze od naturalnych, które mają zbyt wysoki poziom zanieczyszczeń, by stosować je w kosmetyce). Czy kosmetyki mineralne są więc naturalne i/lub organiczne? 

 

Organizacje zajmujące się certyfikacją kosmetyków naturalnych i organicznych (NaTure, Cosmos) akceptują większość syntetycznych składników pochodzenia mineralnego oraz substancje niemal naturalne, jeżeli ich funkcja nie jest możliwa do osiągnięcia za pomocą składników naturalnych. Oznacza to, że większość kosmetyków mineralnych można uznać za naturalne, jednak nie są organiczne.

do góry
mineralnie.pl | Zamów telefonicznie! Zadzwoń: (22) 472 40 02 | e-mail:biuro@zolta.pl
 ul. Przemysłowa 24, 39-300 Mielec, woj. podkarpackie
 
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl